۰ تومان
0
بهترین عسل ایران و جهان کدام است؟؟؟/ قسمت دوم

بهترین عسل ایران و جهان کدام است؟؟؟/ قسمت دوم

در ادامه قسمت قبل به بررسی بهترین عسل ایران و جهان می پردازیم.

بهترین عسل ایران برای کدام منطقه است؟

همانطور که گفتیم، با توجه به پوشش گیاهی هر منطقه نوع عسل متفاوت است. اما بهترین عسل از چه مناطقی بدست می آید؟ می توان گفت عسل خراسان شمالی بسیار خوب می باشد مانند شیروان یا برای مثال عسل قسمت های کوه های شاه جهان، منطقه حفاظت شده کیمسار و منطقه حفاظت شده گلیل به همین دلیل بهتر است بدانید که عسل این مناطق از کیفیت بسیار خوب و مناسبی برخوردار می باشد؛ که می توانید از آن ها استفاده کنید. همچنین در ادامه به بررسی طعم و خواص آن می پردازیم.

عسل وحشی جنوب

عسل وحشی جنوب را می توان در مناطقی مانند جزیره های قشم و کیش خریداری کرد. این زنبور های عسل، کندوی خود را در میان درختان جنگل های حرا می سازند و از گونه های گیاهی خاص منطقه تغذیه می کنند. به همین دلیل طعم این نوع عسل بسیار خاص بوده و مزه ای بین شیرینی و کمی شوری دارد. در منطقه جنوب، همچنین عسل وحشی کوهی یافت می شود. از جمله عسل هایی که به هیچ عنوان شکرک نمی زند، می توان به عسل وحشی کوهی جنوب اشاره کرد.

عسل زرشک و عسل عناب

در بحث بهترین عسل ایران می توان به عسل زرشک و عسل عناب اشاره کرد. چنانچه به مناطق خراسان جنوبی و شهرهایی مانند بیرجند و فردوس سفر می کنید، حتما این دو عسل را امتحان کنید. عسل زرشک در ماه های اول سال تولید می شود و جزو عسل هایی است که رنگ قهوه ای تیره متمایل به سیاه دارد. عسل عناب تازه را نیز در اواخر تابستان می توانید خریداری کنید. این عسل نیز رنگ قهوه ای کهربایی دارد. به دلیل منطقه آب و هوایی، غلظت این نوع عسل بسیار بالا بوده و در نتیجه مواد مغذی فراوانی دارد.

عسل مرکبات

با سفر به استان های مازندران، گیلان، فارس، کرمان و هرمزگان می توانید طعم عسل مرکبات را بچشید. عسل مرکبات از میوه هایی همانند پرتقال، نارنگی، لیمو شیرین، گریپ فروت، نارنج، ترنج، بالنگ، کام کوات و بطاوی تهیه می شود. این نوع عسل برای افرادی که ویتامین C بدن آن ها کم است، بهترین عسل است. در نتیجه، در میان عسل های متنوع بازار، عسل مرکبات برای درمان سرماخوردگی انتخابی فوق العاده می باشد.

عسل کوهی

زنبورهای عسلی در دامنه کوه ها زیست می کنند و از گیاهان کوهی تغذیه می کنند، عسل کوهی مغذی را تولید می نمایند. در دسته بندی های بهترین عسل ایران می توان عسل های کوهی را که در میان کوه های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و در کل در شمال غرب و غرب کشور تهیه می شوند نام برد.

عسل گشنیز

عسل گشنیز در نواحی غربی ایران برداشت می شود. عسل گشنیز طبیعی دارای ساکاروز کمتر از ۲ درصد است و گاهی این عدد به کمتر از ۱ درصد نیز می رسد. در ایران در شهرهایی که نام می بریم، عسل گشنیز خالص و مرغوب در زمره بهترین عسل ایران در حجم بالا تولید می شود. نهاوند در استان همدان، صحنه در استان کرمانشاه و کنگاور در استان کرمانشاه مرکز آن می باشد.

عسل یونجه

عسل یونجه در کشور ما در مناطق مرکزی برداشت می شود. گل های یونجه در دمای بالا باز هستند و بنابراین امکان برداشت این نوع عسل در بسیاری از نقاط کشورمان وجود ندارد. اگرچه در برخی از شهر های استان فارس عسل یونجه برداشت می شود اما بیشترین میزان برداشت این نوع عسل در نواحی اطراف قم است. فاصله بین قم تا گرمسار نیز به دلیل وجود یونجه زارهای وسیع، مستعد برای تولید عسل یونجه است.

عسل کنار

مناطق برداشت عسل طبیعی کنار در ایران، به عنوان بهترین عسل ایران، بسیار وسیع است. بخش هایی از خوزستان مثل شهرهای اندیمشک، ایذه و مخصوصاً دزفول و شوشتر، بخش هایی از استان بوشهر مثل برازجان و خورموج و بخش های وسیعی از استان فارس کنارخیز محسوب می شوند. در استان های ایلام و هرمزگان نیز برداشت عسل کنار را شاهد هستیم. اما بهترین عسل کنار ایران در شهرهایی که ذکر می شوند در استان فارس برداشت می شود: کازرون، فراشبند، فیروزآباد و میمند. شما می توانید عسل کنار را با کلیک بر روی خرید عسل کنار خریداری کنید.

عسل آویشن

اگرچه بسیاری از زنبورداران ادعا می کنند که عسل آویشن خالص برداشت می کنند، اما در واقع چنین نیست. آویشن، در مناطق کوهستانی وسیعی یافت می شود، اما امکان برداشت عسل آویشن خالص و با کیفیت فقط در برخی نواحی وجود دارد. بهترین عسل آویشن ایران در شهرهایی که نام برده می شوند برداشت می شود: فیروزکوه، دماوند، قزوین و طالقان. شاید در شهرهای دیگر ایران نیز امکان برداشت عسل آویشن باشد اما از نظر کیفیت در سطح پایین تری قرار دارد.

در این مقاله با انواع عسل آشنا شدیم. برای شناخت بهترین عسل ایران باید با انواع و ویژگی های عسل های مناطق مختلف آشنا باشیم. امیدواریم این مقاله در این زمینه راهنمای خوبی برای شما بوده باشد و از خواص بهترین عسل بهره ببرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X